Sažetak zadnjih preporuka objavljenih u JACC.
- Bolesnici s aktivnim karcinomom imaju povećani rizik za arterijski i venski tromboembolizam, ali i za krvarenja.
- Neki karcinomi osobito rak gušterače, želuca, pluća, mozga, hematološki, ginekološki, genitourinarni (osim prostate) i metastatski karcinomi imaju vrlo veliki rizik za trombozu, osobito vensku.
- Neke terapije karcinoma povećavaju rizik za srčane aritmije, npr. fibrilaciju atrija.
- Godinama su prvi lijekovi izbora -niskomolekularni heparin za liječenje duboke venske tromboze (VTE) i varfarin za prevenciju moždanog udara kod fibrilacije atrija.
- Nedavno završene studije su pokazale učinkovitost noviih oralnih antikoagulantnih lijekova (NOAC) edoksabana i rivaroksabana u liječenju VTE u odnosu na niskomolekularni heparin dalteparin. Također, dokazana je učinkovitost NOAC (dabigatran, rivaroksabana, apiksaban, edoksaban) u liječenju VTE u odnosu na varfarin. Učestalost krvarenja bila je varijabilna od studije do studije.
- Korištenje DOAC terapije kod bolesnika s karcinomom može biti limitirano zbog potencijalne interreakcije s drugim lijekovima za ovu bolest.
- Kronično bubrežno popuštanje i trombocitopenija, česti kod bolesnika s karcinomom, smanjuju sigurnost DOAC terapije,
- DOAC terapija kod metastaza u mozgu povezana je s manjim rizikom za krvaranje u odnosu ma varfarin.
- Većina pacijenata zahtijeva antikoagulatnu terapiju dok god je karcinom aktivan i tu je potrebna individualna procjena koristi i štete te terapije.
- Pacijenti s fibrilacijom atrija liječe se prema standardnim tablicama za procjenu rizika za moždani udar ( npr. CHA2-DS2-VASc).